29 września 2020

UPRAWA I ZBIORY KAWY

Wysoko na bujnych i stromych zboczach pagórków porośniętych krzewami kawowców zbieracz niesie ciężki kosz wypełniony owocami swojej całodziennej pracy. W koszu znajdują się dojrzałe, czerwone wiśnie kawowe. Za kilka miesięcy ziarna z tego dzisiejszego zbioru mogą trafić do waszego ulubionego sklepu, w którym je kupicie. Jednak pomiędzy zebraniem wiśni kawowych a chwilą, w której nabędziecie powstałą z nich kawę, ziarna muszą przebyć długą drogę składającą się z poniższych etapów:

SADZENIE

Ziarno kawy jest w rzeczywistości nasionkiem. Po wysuszeniu, wypaleniu i zmieleniu, parzy się z niego napój zwany kawą. Jeśli jednak ziarno nie zostanie poddane obróbce, może zostać zasiane i wyrośnie z niego krzew kawowy.

Nasiona kawy sadzi się na ogromnych grządkach w zacienionych szkółkach krzewów. Po wykiełkowaniu sadzonkę wykopuje się z grządki i przesadza w osobne miejsca w starannie opracowanej glebie. Są one regularnie podlewane i chronione przed ostrym nasłonecznieniem, dopóki nie staną sie wystarczająco mocne, by można je było zasadzić na stałe. Sadzenie często odbywa się podczas pory deszczowej tak, aby gleba wokół młodego krzewu była wilgotna, gdy roślina się zakorzenia.

ZBIÓR WIŚNI KAWOWYCH

W zależności od odmiany nowo posadzony krzew zaczyna rodzić owoce po około 3 lub 4 latach. Kiedy owoce, zwane wiśniami kawowymi, są dojrzałe i gotowe do zbiorów, przybierają barwę jasnej, głębokiej czerwieni (zdj. 1 – tak wygląda owoc kawy świeżo zerwany z drzewa kawowego, zdj. 1a – drzewo kawowca gotowe do zbioru).

W większości krajów zbiory odbywają się ręcznie: jest to trudny i wymagający wiele wysiłku i ogromnego nakładu pracy proces, chociaż w krajach takich, jak Brazylia, gdzie ukształtowanie terenu jest raczej płaskie, a pola kawowe są ogromne, proces zbioru został zmechanizowany. Niezależnie od tego, czy wiśnie kawowe zbierane są ręcznie, czy też mechanicznie, zbiór dokonywany jest w jeden z dwóch sposobów:

zbiór taśmowy – cały plon zbierany jest jednocześnie. Można to robić ręcznie lub przy pomocy maszyny. W obu przypadkach wszystkie wiśnie są zrywane z gałązki w jednym czasie.

zbiór selektywny – zbierane są jedynie dojrzałe wiśnie, zrywane pojedynczo metodą ręczną. Zbieracze sprawdzają krzewy co 8 – 10 dni, wybierając tylko te wiśnie, które są zupełnie dojrzałe. Ponieważ ten rodzaj zbioru wymaga wiele wysiłku i ogromnego nakładu pracy, a co za tym idzie, jest znacznie bardziej kosztowny, stosuje się go głównie przy zbiorze najlepszych ziaren kawy Arabica.

W większości krajów, w których znajdują się plantacje krzewów kawowych, odbywa się tylko jeden główny zbiór w roku; jednak w krajach takich, jak Kolumbia, gdzie krzewy kwitną dwa razy do roku, dokonuje się również drugiego zbioru. Dobry zbieracz kawy zbiera średnio około 45 do 90 kilogramów wiśni kawowych dziennie, co daje 9 do 18 kilogramów ziaren kawy. Pod koniec dnia, zbiory każdego zbieracza są starannie ważone i każdemu wypłacana jest kwota proporcjonalnie do ilości zebranych wiśni kawowych. Następnie zbiory z całego dnia łączone i transportowane do zakładu przetwórczego.